Każde ubezpieczenie zawiera wykluczenia, czyli sytuacje, których Ubezpieczyciel nie uwzględnia rozpatrując wypłatę odszkodowania. Zwykle znajduje się tam zapis o tym, że aby zdarzenie ubezpieczeniowe skutkowało odszkodowaniem, nie może mieć związku z jakimś wyszczególnionym przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe wydarzeniem.
Tak jest również w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników. Podpisując umowę należy być świadomym, że nie chroni ona w każdej sytuacji. Bardzo duże znaczenie mają okoliczności, w których doszło do szkody. Odszkodowanie z polisy należy się jeśli szkoda była związana z posiadaniem gospodarstwa rolnego, a rolnik jest zobowiązany do odszkodowania. Jeśli wyrządzona komuś krzywda dotyczy sfery prywatnej i nie miała żadnego związku z posiadaniem czy prowadzeniem gospodarstwa rolnego – ubezpieczenie obowiązkowe tu nie zadziała.
Do najczęstszych wyłączeń odpowiedzialności Ubezpieczycieli należą szkody:
- wyrządzone w mieniu rolnikowi przez mieszkańców oraz osoby pracujące w jego gospodarstwie,
- spowodowane przez choroby zakaźne niepochodzące od zwierząt,
- w mieniu na skutek wad dostarczanych towarów w przypadku świadomości rolnika,
- polegające na zanieczyszczenia środowiska,
- wynikłe z kar pieniężnych, grzywien sądowych i administracyjnych,
- związane z prowadzeniem przez rolnika innej działalności gospodarczej,
- polegające na utracie gotówki, biżuterii, dzieł sztuki, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i innych.